המרכז הבינתרבותי למיניות האדם ומשפחתו

כנס 2011

חזרה לעמוד כנסים

◄ ד”ר אנה וולוסקי-רובל: דפוסי התמודדות מינית עם זוגיות כאשר אחד מבני הזוג חולה בסרטן

הסרטן הוא אירוע חיים פוגעני המשפיע גם על בן/ בת הזוג של הנפגע במחלה. יש עדויות שבן/בת הזוג עלול לחוות סבל פסיכולוגי הקשור לטיפולי הסרטן ותופעות הלוואי שלהם. פורסם רק מידע מחקרי מוגבל אודות ההסתגלות המינית של בני/בנות הזוג של חולי סרטן. בהרצאה זו נבחן שתי קבוצות כאלה: נשותיהם של גברים שנה לאחר כריתה שלמה של הפרוסטאטה ובני זוג של נשים עם סרטן השד.

התוצאות מראות שנשותיהם של גברים שעברו כריתת פרוסטאטה שנה קודם לכן, מתארות הסתגלות מתונה בלבד מבחינת הזוגיות, התפקוד המיני, והסיפוק המיני. דווח של רמה נמוכה של מצוקה פסיכולוגית. היה קשר שלילי מובהק בין שביעות רצון מינית לבין מצוקה פסיכולוגית.

בעלים של נשים עם סרטן השד דיווחו של שינויים במספר מרכיבים של מיניותם מרגע האבחון של בת זוגם: עניין, פעילות, הנאה, ותפקוד. איכות היחסים הזוגיים מאז האבחנה הייתה בקשר ישר מובהק עם ההסתגלות הזוגית. לא נמצא קשר מובהק עם גיל, מספר החדשים מאז האבחנה, מספר שנות הנישואים, נישואים ראשונים או שניים וניסיון קודם עם מחלת הסרטן.

העוסקים בבריאותם של חולי סרטן צריכים לבנות תכניות טיפול הכוללות את הבריאות המינית של שני בני הזוג כחלק חיוני של טיפול כוללני. יידונו הממצאים המחקריים והמשמעויות הטיפוליות שלהם.

Make a Free Website with Yola.