המרכז הבינתרבותי למיניות האדם ומשפחתו

כנס 2011

חזרה לעמוד כנסים

◄ מר יונתן גר: תפקידי הורות במשפחה "אחרת" בחברה הישראלית של היום

בהרצאתי בפני תלמידים בכיתה ח', אמר לי אחד התלמידים: “נורא כיף לך, כי בזה שאתה הומו אתה יכול לבחור להתלבש איך שאתה רוצה. בגלל שאני סטרייט, אני צריך לבחור בגדים מסוימים ולא אחרים, אחרת יגידו עלי שאני הומו".

היציאה מהארון היא פעמים רבות שחרור מציפיות. אם לפני-כן ציפו ממני כמו כולם לצאת עם מישהי, להתחתן, להביא ילדים לעולם, היציאה מהארון הפחיתה את הציפיות הללו, ומהמקום הזה כל בחירה הפכה להיות במידה רבה הבחירה האישית/זוגית שלי ולא עמידה בציפיות. כך בזוגיות בין בני/בנות אותו המין, היעדר תפקידים ברורים של גבר-אישה משחררים אותי מהצורך להיות הגבר, האבא, ואני חופשי להמציא את עצמי מחדש: להחליט על המקומות בהם אני רוצה להיות נשי יותר או גברי יותר, אבהי יותר או אימהי יותר.

מצד שני, צצות ועולות להן התבניות החברתיות: אני מרוויח יותר מבן-זוגי, ואילו הוא תאב נקיון יותר ממני. לכל אחד מאיתנו יש את העדפותיו בסקס, העדפות שיש שיכנו "נשיות" יותר ו"גבריות יותר". אחד מאיתנו הוא ההורה הביולוגי של בננו בן השנתיים שנולד באמצעות פונדקאית, ועל היעדר ה"איזון הביולוגי" בינינו ישנם פיצויים ופיצויי-יתר. וכשהבן שלנו בוחר עם מי הוא מעדיף להשתולל ועם מי הוא מעדיף להתכרבל לפני השינה וכך אולי מכתיב לנו מי קצת יותר אבא ומי קצת יותר אמא, קצת יותר קשה להתעצבן על כל אלו שלקראת חתונה מתעקשים לשאול את השאלה האווילית "אז מי ילבש את השמלה?”.

Make a Free Website with Yola.