המרכז הבינתרבותי למיניות האדם ומשפחתו


הספר "אינטליגנציה אבהית – על אבהות וגבריות מזווית אישית"
ד"ר עלי כ"ץ. הוצאת מטר, הוצאה לאור בע"מ

 

תקציר מאת רכזת המדור, מרגלית כרמי:

כותרת המשנה של הספר מסגירה שמץ מאופיו האישי הסיפורי והווידויי של הספר. כ"ץ חושף בספר לבטים, חולשות, כישלונות, טיפולים וגישושי דרך.

הספר הוא סיפורו של האבא!

"את ספר הזה, על אבהות, אני כותב קרוב לשלושים שנה. בשנת 1984 התפרסם הנוסח הראשון שלו בדמות עבודת הדוקטורט שלי". (מתוך ראיון עם המחבר).

הספר עוסק בשאלות מהי אבהות? ומהי החוויה האבהית דרך העולם הפנימי של אב, בן, גבר, ואחר כך גם דרך ניסיונו המצטבר של ד"ר עלי כ"ץ כחוקר וכמטפל.

המחבר מנסה להבין ולהסביר מה הם הכוחות החברתיים, הפסיכולוגיים והכלכליים אשר יוצרים את הפער בין הציפיות והמציאות לגבי תפקוד האב.

אחד הנושאים המרכזיים הינו נוכחות לעומת היעדרות דמות האב, והמשמעות לגבי צמיחת הילדים והקשרים הבינאישיים במשפחה על כל הסתעפויותיהם.

מהאב יש כפל ציפיות מבלבל:

מצפים מהאב שיהיה מעורב יותר, פעיל יותר – ועם זאת רואים באם את המטפלת הטבעית של הילדים. כמו כן מצפים מהאב שימשיך בתפקידו הפרה היסטורי, כצייד המפרנס את המשפחה.

בספר שילוב של סיפורים וחוויות אישיות של ד"ר עלי כ"ץ, כאב המתפקד במציאות חיינו ועל רקע השאלות הנוגעות בזהות הגברית והאבהית של "האב החדש". כמו כן מביא הסופר סיפורים מהעולם הטיפולי, בו אנו מתוודעים לסיפורים אישיים, מרגשים וכואבים הנוגעים בהתמודדויות של אבות עם זהותם הגברית, אובדן האינטימיות בין בני הזוג עם הולדת הילד הראשון, התמודדויות עם המיניות של הילדים המתבגרים, והתמודדויות עם תא משפחתי אלטרנטיבי.

מתוך שפע הסיפורים, הכתובים בכנות ובעושר, ומרתקים את הקורא, נשמע גם קולו של החוקר ומועברים ההקשרים התיאורטיים.

מספר מסרים עוברים כחוט השני בספר:
* אין תחליף לאב מעורב ושותף שווה בגידול הילדים כבר משלב התינוקות.

* כל עולמנו מתנועע סביב המוסיקה של זכריות ונקביות ועל כן כה קריטית נוכחות ההורה ממין זכר, המהווה מודל ומסייע בתפיסת הזכריות והנקביות בתפיסת העולם של צאצאיו.

* הורות נכונה משמעה לגבות את ילדינו, לשחרר להם חבל להיות מה שהם, ובו בזמן לאחוז מספיק חזק בקצהו של החבל, על מנת שלא יפלו.

* התפקיד ההורי, או האבהי, הוא להיות מסוגל לקדם את הילדים שלנו ולאהוב אותם היכן שהם נמצאים, ולא היכן שאנחנו, ההורים, רוצים שימצאו.

הספר נוגע בכל אחד מאיתנו, ומהדהד אל חיינו בעוצמה רבה. לא יכולתי שלא לחזור לשאלות הנוגעות ביחסי עם אבי שנפטר לפני שנים רבות: הרגעים המשמעותיים שהיו בקשר בינינו, והיחסים בין אבי ובין אחי. הספר נוגע ביחסינו עם בני הזוג שלנו, בתפקוד שלנו כהורים כאשר ילדינו היו קטנים, וכאשר התבגרו. כמו כן הקריאה מעלה שאלות אודות יחסינו עם בנינו הבוגרים וילדיהם.

עלי כ"ץ טוען שילדינו הם משמעות חיינו. יש משהו בקשר בין הורים לילדים שהוא הדבר האמיתי. כל הדברים האחרים נובעים משם. זו המוסיקה של היקום. (מתוך ראיון).

לדוגמה: איננו נולדים עם היכולת לקשר זוגי או עם הכמיהה לקשר זוגי. זה שייך לשלב הרבה יותר מאוחר בחיינו. אבל אנחנו נולדים עם היכולת לקשר הורי. הורה מוליד תינוק ומתאהב ביצור הזה בלי שבחר בו כלל. מהיכולת הזו, לקשר הורי, נובעים המון דברים אחרים, ובהם היכולת לקשר זוגי.

Make a Free Website with Yola.